Jak odblokować strefę NFZ w dronach DJI? [INSTRUKCJA]

2018-10-12
Jak odblokować strefę NFZ w dronach DJI? [INSTRUKCJA]

Jak odblokować strefę NFZ w dronach DJI?  
Wszystkie nowe drony firmy DJI mają wgrane strefy o nazwie NFZ (No Fly Zone) - są to miejsca gdzie nasz dron po prostu nie wystartuje. Lokalizacje te to głównie stadiony i lotniska - pełna lista jest dostępna tutaj. Oczywiście jest możliwość zdjęcia blokady NFZ i lotów w tych miejscach. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku jak to zrobić. Cała operacja jest bardzo łatwa i trwa około 15 minut jednak producent deklaruje, że może to zająć 1 dzień. Opóźnienia mogą powodować np. brakujące dokumenty lub nieaktualna aplikacja DJI GO/ DJI GO 4.


Aktualizacja: DJI wypuściło nowe blokady miejsc gdzie nasz dron nie wystartuje lub będzie mógł lecieć tylko do wybranej wysokości: DJI GEO 2.0. Aby odblokować strefy DJI GEO 2.0 - zapoznaj się z tym artykułem.


Krok 1:

Wchodzimy i logujemy się na stronę DJI Unlock posługując się loginem i hasłem jakiego używamy na koncie DJI. Następnie klikamy przycisk: Unlocking Request znajdujący się na dole strony:Krok 2: 

Uzupełniamy formularz danymi:

* Imię i Nazwisko + adres mailowy - Na ten adres przyjdzie potwierdzenie oraz instrukcje - dlatego należy podać taki którym się posługujemy.
* Od i do kiedy ma być zdjęta blokada
* Nazwa konta DJI lub adres mailowy
* Wybór modelu drona i numer seryjny kontrolera lotu
* Opis dlaczego chcemy zdjąć blokadę: Tutaj można podać, że otrzymaliśmy zgodę na lot (jeśli chcemy odblokować obszar lotniska w strefie np. CTR jeżeli ją otrzymaliśmy, lub po prostu, że mamy odpowiednie w naszym kraju uprawnienia i musimy nagrać materiał nad danym obszarem)
* Dodatkowo możemy lecz nie musimy załączyć plik np. z uzyskanym pozwoleniem, skanem naszego świadectwa kwalifikacji itp. Pliki powinny być przesłane w jednym z formatów: png | .jpg | .gif | .jpeg|.xlsx|.xls|.pdf

Numer seryjny naszego urządzenia znajdziemy w zakładce General Settings -> About w aplikacji DJI GO/ DJI GO4

 

Krok 3:

Wybieramy ponownie model drona + obszar, z którego chcemy zdjąć blokadę klikając w niego oraz uzupełniając dane z prawej strony. Na przykładzie - Stadion Narodowy - Promień 1km, wysokość do 100 metrów.
Uwaga: Lepiej zaznaczyć od razu większy obszar niż sam zablokowany promień. Z odblokowanej strefy nie będziemy mogli wylecieć bez lądowania poza nią i bez ponownego startu poza tą strefą.

Klikamy Confirm, przepisujemy kod weryfikacyjny i ponownie Confirm. Pojawi się kolejne okno, gdzie potwierdzamy warunku zdjęcia blokady. Po zaakceptowaniu otrzymujemy komunikat, że naszemu zgłoszeniu został nadany numer, który został wysłany na podany wcześniej adres mailowy.

Krok 4: 

Teraz czekamy na wiadomość mailową z DJI zatytułowaną [DJI Flysafe] Unlock application is accepted.
Jest to potwierdzenie, że możemy "wgrać" zdjęcie blokady do naszej aplikacji DJI GO/ DJI GO4. Jak pisaliśmy wcześniej mail przychodzi w przeciągu 15 minut do 1 dnia. 

 

Krok 5:

Po otrzymaniu wiadomości uruchamiamy drona oraz aplikację DJI GO. Urządzenie musi mieć w tym czasie połączenie z internetem. Wchodzimy w General Settings -> Unlocking List -> App -> Import to Aircraft. Po chwili pojawi nam się okno z komunikatem, które możemy zamknąć klikając OK. To wszystkie kroki jakie możemy wykonać w domu. Teraz wybieramy się na miejsce, które właśnie odblokowaliśmy. Na potwierdzenie można wejść w szczegóły i zobaczyć informację o miejscu.