Akcesoria do dronów - Co powinniśmy wybrać?

2018-11-28
Akcesoria do dronów - Co powinniśmy wybrać?

Akcesoria do dronów

 

Po zakupie drona często okazuje się, że brakuje nam kilku elementów aby w pełni wykorzystać jego możliwości lub po prostu usprawnić nam pracę jeśli kupujemy go w celach komercyjnych.

Kupując drona należy pamiętać, że sam quadrokopter z kontrolerem to dopiero początek wydatków i albo musimy zwiększyć budżet albo wybrać tańszy model.
Dla osób zastanawiających się nad uzupełnieniem zestawu do filmowania lub tych stojących dopiero przed pierwszym zakupem, prezentujemy najlepsze i przydatne akcesoria do dronów.

W artykule zaprezentujemy i porównany ceny na akcesoria do najbardziej popularnych modeli czyli produktów: Mavic 2 Pro i Phantom 4 Pro.

Część z nich to konieczność ale niektóre dodatki można traktować w ramach gadżetu. Zapraszamy!


#1 Dodatkowe baterieNie ważne, czy kupujemy podstawową wersję drona z jednym akumulatorem czy zestawy znane pod nazwą „Fly More Combo”, „Kit”, „X Pack” z m.in. 2 bateriami (o tych produktach w kolejnym akapicie) dodatkowe źródło zasilania zawsze się przyda, nie tylko przy komercyjnym zastosowaniu.
Często pomysł lub moment na super ujęcie lub zdjęcie pojawia się gdy już skończyliśmy latać i wracamy do domu, a my wylataliśmy już wszystkie baterie.
O ile najnowsze modele typu: Phantom 4, czy Mavic 2, mogą latać na jednej baterii około 25 minut ( producent deklaruje 30 co jest niezłym wynikiem) tak mniejsze drony typu Mavic Air czy Spark na jednym akumulatorze mogą wytrzymać ok. 15-18  minut co w większości przypadków oznacza konieczność częstego lądowania i wymiany baterii.


Aby w pełni cieszyć się z możliwości jakie daje latanie dronem, należy wyposażyć się w minimum 2-3 dodatkowe baterie. Oczywiście ilość zapasowych akumulatorów zależy od indywidualnego zastosowania drona. Należy jednak pamiętać, że jedna bateria ładuje się ponad godzinę co może często pokrzyżować nam plany na długie latanie.

Ceny akumulatorów różnią się od modelu:

Dodatkowy akumulator do drona DJI Spark

Dodatkowy akumulator do drona DJI Mavic Air

Dodatkowy akumulator do drona DJI Mavic 2
Dodatkowy akumulator do drona DJI Phantom 4

#2 Hub + Dodatkowa ładowarka


Jeśli zdecydowaliśmy się na dodatkowe akumulatory musimy również pamiętać o ich ładowaniu. Standardowa ładowarka daje możliwość podłączenia tylko jednego akumulatora do ładowania.

Rozwiązaniem tego problemu są dedykowane Huby, które pozwalają na podłączenie jednocześnie 3 lub 4 akumulatorów, które nie są jednak ładowane jednocześnie – tylko jeden po drugim zaczynając od tego najbardziej naładowanego tak aby w jak najkrótszym czasie przygotować baterie do lotu.
Dzięki temu produktowi możemy podłączyć kilka baterii bez konieczności podchodzenia do  urządzenia co godzinę aby wymienić akumulator. Co prawda są na rynku dostępne ładowarki, które pozwalają na jednoczesne ładowanie 4 baterii na raz, jednak są to produkty, których nie rekomendują producenci. Takie ładowarki często powodują „wyrzucenie” korków w mieszkaniu, a same ładowarki nie mają zbyt dużej żywotności. W naszych rękach zepsuły się 3 takie ładowarki zwykle po ok. 6 miesiącach ich użytkowania. Wyjątkiem są specjalne stacje ładowania przeznaczone do akumulatorów TB50 do Inspire 2 lub serii Matrice.

Ceny hubów zaczynają się od 199zł i zależą od konkretnego modelu:

Hub do ładowania baterii DJI Mavic Air

Hub do ładowania baterii DJI Mavic Pro 2

Hub do ładowania baterii DJI Phantom 4

  

#3 Ładowarka samochodowa do drona

Jeżeli często podróżujemy możemy wyposażyć się w dodatkową ładowarkę samochodową. Działają one jak każde inne urządzenie podłączane do gniazda zapalniczki. Producenci deklarują, że ładowanie baterii potrwa około godziny. Są dostępne również ładowarki z dwoma lub trzema wyjściami do jednoczesnego ładowania.

Ceny ładowarek zaczynają się od 229zł:

Ładowarka samochodowa DJI Mavic Pro

Ładowarka samochodowa DJI Mavic 2 Pro / Zoom

Ładowarka samochodowa DJI Phantom 4

Ładowarka samochodowa DJI Inspire 2


#4 Adapter służący za PowerBank


Jeżeli myślimy o podróżach z elektroniką to naturalnym rozwiązaniem jest Powerbank. Na rynku dostępne są specjalne adaptery, które mogą zamienić baterie od naszego drona w takie właśnie urządzenie z wyjściem USB-A. Dzięki temu naładujemy np. padnięty smartfon lub tablet jak zwykłym powerbankiem. Ceny takiech adapterów zaczynają się od  50zł i jest to w zasadzie ułamek kwoty całego zestawu. Warto więc się w takie urządzenie wyposażyć, zwłaszcza, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Przeznaczone tylko do dronów Mavic.

Adapter PowerBank DJI Mavic Pro

Adapter PowerBank DJI Mavic 2 Pro / Zoom

 

#5 Zapasowe Śmigła


Zwykle w zakupionym przez nas zestawie powinny się znajdować nie tylko śmigła, które zakładamy na naszego drona ale również zapasowy komplet. Element ten należy do najczęściej wymienianych części w dronie, zwłaszcza po bliskim spotkaniu trzeciego stopnia z drzewem  lub nieprawidłowym lądowaniu. Dodatkowe śmigła są zwykle dobrze dostępne i nie ma problemu z ich dostępnością, jednak dla własnego spokoju lepiej zakupić dodatkowy zestaw tak aby mieć go pod ręką i nie czekać na dostawę ze sklepu, zwłaszcza gdy mamy zaplanowane nagrania.

Ceny śmigieł do dronów DJI zaczynają się od 50zł

 

 

#6 Karty pamięci

Sprawdzenie karty pamięci to jedna z czynności jaką powinniśmy wykonać przed startem dronem jeśli chcemy wykonać zdjęcie lub nagrać film. Ta prosta czynność, którą musimy sobie wyrobić jako nawyk, pozwoli na uniknięcie problemu z zapisem materiału. Dobrą praktyką jest kupno nie jednej, a dwóch lub trzech kart – tak aby mieć minimum jedną w zapasie.

Czym kierować się przy zakupie karty MicroSD do naszego drona? Należy tutaj zwrócić uwagę na trzy naszym zdaniem najważniejsze elementy:

1) Prędkość zapisu – ponieważ często zależy nam na rejestrowaniu filmów w 4K, a taka rozdzielczość wymaga dobrych szybkości zapisu. Szukajmy kart o klasie UHS-I U3 (np. Sandisk Extreme 64GB), które gwarantują zapis z prędkością minimum 60MB/s.

2) Kupujmy z legalnych sklepów i sprawdzonych źródeł. Zamawianie kart microSD do drona z dziwnych sklepów z Chin to proszenie się o kłopoty i pozorna oszczędność, zwłaszcza, że podrobione karty nie są do odróżnienia od oryginalnych. Kartę do nagrywania w jakości 4K z dożywotnią gwarancją można kupić za 100-150zł, więc nie jest to duży koszt ani miejsce na oszczędności – nie chcemy przecież stracić naszego materiału przez złej jakości, podrobioną kartę microSD.

3) Pojemność – Drony z serii Mavic (Air, Pro, 2 Pro / Zoom) i Phantom pozwalają na użycie kart o maksymalnej pojemności 128GB.

Ile materiału pomieszczą karty microSD w dronie?

 

                              

64GB:

 

8678 zdjęć w JPEG
1838 zdjęć w RAW
85 minut filmów w 4K
106 minut filmów 1080p/50 klatek

32GB:

4180 zdjęć JPEG
885 zdjęć RAW

41 minut filmów w 4K

51 minut filmów w 1080p/50 klatek

 

Wynik, może się nieznacznie różnić od modelu naszego drona lub konkretnych ustawień wideo.

 

#7 Filtry – wykorzystuj je podczas filmowania aby polepszyć jakość nagrań

 


Nasz dron standardowo będzie wyposażony w zwykły filtr UV, który służy jedynie do ochrony optyki i nie sprawdza się przy nagrywaniu filmów czy robieniu zdjęć. Jeżeli chcemy uniknąć przepaleń, polepszyć kolory lub nadać naszym filmom jakości musimy użyć odpowiedniego filtra.

O tym jaki filtr do drona wybrać napiszemy w oddzielnym artykule, ponieważ jest to temat wymagający szerszego omówienia lecz zasady są takie same jak w klasycznym filmowaniu. Tutaj przedstawimy możliwości i opiszemy je z ogólny sposób.

Dostępne są filtry do drona:

Filtr UV ( Redukcja poziomu światła ultrafioletowego i ochrona soczewki przed uszkodzeniem)

Filtr szary ND ( Szare - Zmniejszające ilość światła dostającego się na matrycę i umożliwiające wydłużenie czasu ekspozycji, pozwalające uniknąć przepaleń lub wykonywania zdjęć z dłuższym czasem naświetlania)

Filtr polaryzacyjny PL/CPL ( Polaryzacyjne – niwelują odbicia na szklistych powierzchniach, podkręcają i nasycają kolory, zwiększają kontrast)

Filtr gradientowy – GR ( Najczęściej w połączeniu z filtrem ND, z dodatkowym gradientowym kolorem zwykle przechodzący w poziomie tak aby np. tylko obraz nieba był pokryty tym kolorem)

Filtry do dronów są produkowane na przykład przez firmy: PolarPro, PGYTECH, DJI i są one sprzedawane na sztuki lub w zestawach np. 4 / 8 / 16 / 32 co pozwala na dostosowanie filtrów w każdej sytuacji i otrzymujemy pełny zestaw w dedykowanym etui.

Ceny filtrów zależą od producenta, ilości w zestawie oraz jakości zastosowanego szkła. Można przyjąć, że zestaw 4 podstawowych filtrów to koszt minimum 250zł.
Większość użytkowników dronów wybiera na początek filtry ND.

#8 Walizka, Plecak czy Torba?

O ile drony z serii Phantom 4 sprzedawane są w całkiem wygodnej, styropianowej walizce to i tak nie są to produkty w pełni wodoodporne czy odporne na uderzenia.Do standardowego opakowania od dronów  z serii Phantom 4 zmieścimy:

Drona z aparaturą,
8 śmigieł,
Tablet, max 7,9 cala,
3 baterie ( w tym 1 w dronie + da się wcisnąć czwartą ale nie ma na to osobnego miejsca),
Z trudnością wchodzi jeszcze ładowarka.

Tak więc, nie jest to zestaw, do którego możemy zmieścić coś więcej. Drony Mavic nie mają w standardowym zestawie żadnej sensownej opcji do transportu – jest tylko kartonik prosto z pudełka. Na szczęście w tym temacie mamy sporo rozwiązań od wielu producentów.

Co powinniśmy zmieścić?

Szukając odpowiedniego produktu do tranportu naszego drona, powinniśmy sprawdzić czy wybrany przez nas model walizki lub plecaka pomieści wszystkie elementy drona, które zwykle potrzebujemy zabrać ze sobą czyli:

Dron + aparatura
Ładowarka + kable
Baterie – ilość kieszeni
Tablet / Ekran – należy sprawdzić maksymalną wielkość przekątnej ekranu

Filtry, karty, śmigła + ewentualnie osłony 

 

Plecaki do drona – dobry wybór w przypadku pieszych wędrówek ze sprzętem.
 

Plecaki są dostępne w klasycznej wersji z całym miękkim obiciem, który zwykle ma więcej kieszeni i można włożyć tam więcej sprzętu np. aparaty, gimbale itd. oraz ze te ze sztywnymi wytrzymałymi plecami – plecaki Hardshell. Te drugie wykonane są z lepszego pod względem odporności na uderzenia i zgniecenia materiału, który osłania nasz sprzęt od zewnątrz. Zwykle druga strona takich plecaków jest pokryta miękkim materiałem tak aby tworzywo nie uwierało nas w plecy.

Walizki – w przypadku bezpiecznego transportu

Niektóre walizki mogą być wykonane w taki sposób, że pomieszczą drona z założonymi śmigłami co dodatkowo przyspiesza nam pracę jeśli używamy dronów typu Phantom, lecz większość modeli wymaga ich zdemontowania przez zamknięciem.  

Niektóre z tańszych walizek nie mają miejsca na np. tablet lub mają miejsce tylko na 2 dodatkowe baterie, a to powoduje, że zestaw do filmowania zajmuje nam już 2 torby, zamiast jednej.
Najtańsze rozwiązania, które z grubsza spełnią swoje zadania to koszt ok. 150zł ale są to produkty mieszczące sporo mniej sprzętu. Razem z wysoką jakością produktów idzie zwykle cena więc koszt solidnej walizki lub wytrzymałego i pojemnego plecaka to wydatek dwu lub nawet pięciokrotnie większej kwoty.  Dodatkowym plusem jest możliwość startu z walizki, jeżeli nasze miejsce do startu i lądowania dronem jest piaszczyste lub z wyższą trawą. Lądowanie na walizce wymaga precyzji jeśli nasz dron mieści się na niej na styk. W przypadku błędnego wycelowania łatwo strącić drona, a upadek nawet z niskiej wysokości może (lecz nie musi) być kosztowny.

Jeśli szukacie po prostu najlepszych walizek to zalecamy sprawdzić wśród produktów np. B&W, PGYTECH, MC-CASES, których sami używamy w codziennej pracy z dronami.


Torby do Mavic Air/Pro

Małe torby to rozwiązanie na jeżeli chcemy drona przenieść tak jak lustrzankę. Zajmuje ona mniej więcej tyle miejsca i identycznie spełnia swoje zadanie. Oczywiście mówimy tu o mniejszych modelach typu Mavic Air/Pro/2. Takie torby zwykle mieszczą mało akumulatorów i możemy zapomnieć o noszeniu większej ilości pakietów lub ładowarki.

Sam dopasuj sprzęt do swoich potrzeb


Uogólnić można, że plecaki lepiej sprawdzają się w sytuacjach gdy z dronem będziemy często poruszać się pieszo. Wtedy faktycznie plecak będzie lepszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem.
Jeśli drona będziemy często transportować np. samochodem lub samolotem, łodzią itd. lub innych trudnych warunkach warto wybrać walizkę. Jest to rozwiązanie, które lepiej zabezpieczy nasz sprzęt przed uszkodzeniami. Torbę można traktować jak dodatek


#9 Lądowisko i podwyższone podwozie do drona

Lądowisko do drona przyda się raczej posiadaczom mniejszych gabarytowo dronów, które często startując z ziemi zasysają piach i kurz do środka i po jakimś czasie zalegający bród zatyka wentylacje powodując uszkodzenie drona.

Używając lądowiska dodatkowo zabezpieczamy filtr jaki mamy zmieszczony na kamerze i dotyczy to już praktycznie każdego drona.
Startując razem z dronem w powietrzu pojawia się dużo twardego materiału (piach, kamienie), który może uderzać w obiektyw powodując jego zarysowanie. Podczas używania maty do lądowania do drona musimy pamiętać, że na twardym asfaltowym terenie i tak nie przyczepimy lądowiska do podłoża więc mata może podnieść się sama od podmuchu podczas np. lądowania więc musimy zachować bezpieczeństwo przy starcie i lądowaniu.

Podwyższenie do drona


Podwyższone podwozie po części pomaga Sparkom i Mavicom w starcie i również jest ciekawym, niedrogim rozwiązaniem. Oczywiście są również modele do serii Phantom.
Wydłużone nogi są stabilne, nie wpływają znacznie na obniżenie czasu lotu i pomagają przy starcie z niskiej trawy, ponieważ wtedy śmigła naszego drona nie są koszone przez źdźbła. Dodatkowo kamera nie jest przy samej ziemi więc również obiektyw jest lepiej chroniony.
Pomaga również w kalibracji i odpowiednim ustawieniu gimbala, ponieważ ten w nic nie ociera podczas rozruchu.


#10 Smycz do kontrolera + Osłona przeciwsłonecznaKontrolery z serii Phantom mają możliwość podpięcia smyczy lub szelek do kontrolera. Szelki to już mniej komfortowe zapięcie ale smycz to bardzo przydatna rzecz pomagające utrzymanie kontrolera.
Trzymanie tego urządzenia przez dłuższy czas jest dużo przyjemniejsze mając je zaczepione na smyczy, ponieważ możemy pozwolić sobie na odciążenie dłoni. Należy pamiętać, aby nie puszczać zupełnie kontrolera gdy dron jest uruchomiony aby zapobiec przypadkowemu przesunięciu drążka.
Smycz należy dobrać solidną – trzyma naszą aparaturę wraz z tabletem często razem jest to ponad 5000zł. Głupio by było uszkodzić ekran w iPadzie przez złej jakości zapięcie, które pękło.

Osłona przyciemniająca na tablety to często skuteczne i jedyne rozwiązanie gdy latamy w pełnym słońcu bez możliwości schowania się w cień. W takim wypadku tunel zapewnia cień i lepszą widoczność obrazu na ekranie. Cześć z uchwytów ma z jednej strony przyssawki, które pomagają w przyleganiu do tabletu/ekranu, niektóre to tylko wycięty kawałek materiału.
Jeżeli wybieramy już osłonę możemy pomyśleć o tej w białym kolorze – mniej nagrzewa się podczas pracy na słońcu. 
Dodatkowym rozwiązaniem może być specjalna fota matująca, którą przyklejamy dodatkowo na ekran jak każdą inną folię/ekran na smartfona. Zdecydowanie polepsza obraz w większości modeli tabletów.


#11 Ekran – smartfon czy tablet?

Aby widzieć obraz z kamery drona potrzebujemy użyć urządzenia służącego nam za ekran. Co prawda są wersje dronów z serii np. Phantom z wbudowanym w kontroler monitorem jednak zdecydowana większość operatorów używa innych urządzeń.
Przed zakupem musimy zastanowić się czego użyjemy. Mamy kilka rozwiązań do wyboru:

1)    Smartfon – do rekreacyjnego latania wystarczy. Należy posiadać dość mocny model, który nie będzie się zawieszał przy pracy z aplikacją DJI GO. Rekomendację smartfonów można znaleźć w specyfikacji każdego drona. Najstabilniej działają produkty Apple – zarówno w przypadku iPadów jak i iPhonów. Pamiętajmy, że telefony oraz wyskakujące powiadomienia z telefonu nie pomagają w bezpiecznym lataniu, a przechodząc w tryb samolotowy wyłączamy sobie połączenie z internetem.

2)      Tablet – dla osób, którzy chcą widzieć trochę więcej podczas nagrań (dobra przekątna to min. 7,9 cala) lub potrzebują dużego ekranu np. do wygodniejszej obsługi. Podobnie jak w przypadku smartfonów – urządzenie musi być dość mocne. W przypadku iPadów występuje duża różnica w cenie w przypadku modeli posiadających slot na kartę SIM. Do używania jako ekran do drona ta opcja nie jest przydatna więc nie warto dopłacać kilkaset złotych za tę funkcję.
Jeśli chcemy mieć porządny ekran i nie chcemy wydawać sporej kwoty warto rozejrzeć się za modelem np. iPada Mini 4 (używane od ok. 1000zł). Dedykowane modele również są dostępne na stronie producenta.

3)    CrystalSky – Firma DJI produkuje jasny i drogi ekran zewnętrzny o nazwie CrystalSky, który bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w ciężkim oświetleniu.

Uchwyt na większy ekran

W dronach Spark, Mavic aparatura pozwala na podłączenie telefonu i często nawet iPad Mini nie mieści się to miejsce. Do kontrolerów możemy znaleźć dodatkowe uchwyty, które w prosty sposób zamontujemy i przyczepimy do niech większy tablet. Większy ekran poprawia widoczność


Co jeszcze?

Drony mogą być rozbudowywane i modyfikowane na wiele dodatkowych sposobów, które jednak są indywidualnymi potrzebami operatorów.

 

Do najbardziej popularnych są:
- Skórki na drony – zmieniające kolor naszych urządzeń

- Mocowania latarek

- Drążki kontrolera

- Nakładki na anteny zwiększające zasięg radia

- Dodatkowe mocowania do aparatury

- Ulepszone modele śmigieł
- Mocowania oświetlenia

- Nakładki ochronne

I wiele, wiele innych…

Zostańmy w kontakcie

Zobacz więcej wpisów na naszym blogu oraz dopisz się do newslettera jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowych wpisach, testach, poradnikach. 100% treści - 0 spamu.

Blog

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel